SAADET ZİNCİRİ VAADİYLE 450 MİLYON TL'LİK VURGUN

SAADET ZİNCİRİ VAADİYLE 450 MİLYON TL'LİK VURGUN


Aralarında Tekirdağ'ında bulunduğu Trabzon merkezli 12 ilde 450 milyon liralık vurgun yaparak yüzlerce kişiyi dolandırdıkları iddia edilen 18 kişi gözaltına alındı. 2 kişi tutuklandı.

 

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, birçok ilde kurdukları şubeler aracılığı ile saadet zinciri benzeri bir yapı oluşturan, yüzlerce kişiyi yatırım ve kar payı verme vaadiyle dolandırdıkları iddia edilen şüphelileri takibe aldı. Trabzon, Tekirdağ, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Gaziantep, Kocaeli ve Mardin'de şirket kurarak vatandaşları dolandıran şahıslar, Savcılık kararı sonrasında ekipler, Trabzon merkezli 12 ilde belirlenen adreslere eş zamanlı baskın yaptı. Aramalarda, çok sayıda evrak ve dijital materyaller ele geçirildi. 12 ilde yüzlerce kişiyi dolandırıp yaklaşık 450 milyon TL'lik vurgun yaptıkları ileri sürülen 18 kişi, 'nitelikli dolandırıcılık' suçlamasıyla gözaltına alındı.

 

Şüphelilerden Başak Ş. adlı kadın ve Zekai Ş. sahibi olduğu şirket aracılığıyla mağdurlardan yurt dışı fonları, borsa, kripto para ve diğer yatırım araçlarında kullanılmak üzere aylık yüzde 15-20 kar payı vermek vaadiyle para toplandığı ancak hiçbir şekilde yatırım yapmadığı ve bahse konu kar paylarını da ödenmediği belirtildi. Gözaltına alınan şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Burada yapılan duruşma sonrası 16 kişi serbest bırakılırken baba Zekai Ş. ve Kızı Başak Ş. tutuklandı. 


Tarih: 23.10.2021 17:59