Bugun...
Advert Advert


VEKİL AYGUN ‘’BU GİDİŞLE TÜRKİYE’DE ÇİFTÇİLER GÜNÜ’NÜ KUTLAYACAK ÜRETİCİ KALMAYACAK’’
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında AK Parti’nin yanlış uygulamasıyla Türkiye’de Çiftçiler Günü’nü kutlayacak üretici kalmayacağı endişesinin her geçen gün arttığını söyledi.

VEKİL AYGUN ‘’BU GİDİŞLE TÜRKİYE’DE ÇİFTÇİLER GÜNÜ’NÜ KUTLAYACAK ÜRETİCİ KALMAYACAK’’
+ -

Filiz DÖNMEZ- CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada tarımın ve çiftçinin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Konuşmasında Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile Hazine Bakanı Berat Albayrak’a seslenen Vekil Aygun, ‘’Ekonomi yangın yeri. Ekonomideki dar boğazın faturası çiftçiye kesiliyor. Çiftçiyi desteklemek için kurulan Ziraat Bankası maalesef geçenlerde tarımsal kredi ve faiz oranlarının 2013 yılından bu yana ilk kez arttırdı. Herkese ucuz kredi bulan iktidar, çiftçiye gelince aslan kesiliyor. 2 Mayıs 2019 tarihi itibariyle tarım kredilerinin faiz oranı yüzde 16’ya çıkartıldı. Daha önce de bu oran yüzde 8’di. Yani çiftçi yüzde 8 olan faiz oranı yüzde yüz artışla yüzde 16’ya çıkartılarak adeta çiftçinin üretimde olmasına engel olunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen günlerde buğday taban fiyatını yüzde 29 oranında artış yapıldığı söyleyerek bunun tarihi bir iyileştirme olduğunu kamuoyuna sunmuştu. Oysa bu görüntünün altında yine oyun olduğunu gördük. Geçtiğimiz günlerde tarıma ürün alım baremini yayınladı ve bu barem Cumhurbaşkanı açıklamalarını tamamen boşa düşürdü. Çünkü geçtiğimiz yılın taban fiyat uygulamasında kaliteye göre değişik oranlarda çiftçiye prim ödemesi yapılmaktaydı. Bu yıl ise bu ödeme kaldırıldı. Yani kaliteli buğday üreten çiftçimize artık prim ödemesi yapılmayacak. Böyle bir uygulama olmayacak. Ekmek için kaliteli buğdaya ihtiyaç var. Bu uygulama ile Rusya’dan buğday ithal etmeye devam edeceğiz sinyalini veriyor. Yani Türk çiftçisini, yabancı çiftçisine her zaman olduğu gibi destekliyoruz’’ dedi.HABER VİDEOSU

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır. 
© Copyright 2014


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI