Bugun...
Advert Advert


STRESLE BAŞA ÇIKMANIN YOLU EMPATİDEN GEÇİYOR
Duygusal ve Sosyal Zekâ Eğitimi, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlendi.

STRESLE BAŞA ÇIKMANIN YOLU EMPATİDEN GEÇİYOR
+ -
Advert

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın eğitim programları çerçevesinde düzenlenen ve konuşmacı olarak Ali Coşkun’un katıldığı Duygusal ve Sosyal Zekâ Eğitimi, katılımcılardan tam not aldı. Bilişsel zekâ (IQ) ve duygusal zekânın (EQ) konuşulduğu eğitimde söz konusu kavramlar arasındaki bağlantı ve farklar ile bu kavramların iş hayatına olan etkisinden de bahsedildi. Eğitmen Ali Coşkun, “Bilişsel zekâ yani halk arasında daha çok bilinen adıyla IQ, kişinin düşünme ve akıl yürütme yeteneğinin değerlendirilmesidir. Burada göreceli zekâ kavramı önemlidir. Duygusal zekâ ise kişinin kendi duygularını anlaması, başkalarının duygularına empatik yaklaşabilmesi ve duygularını yaşamı zenginleştirecek biçimde düzenleyebilme yetisidir. Yaygın olarak bilinenin aksine başarı için yalnızca IQ önemli değildir. Başkalarının neyi istediklerini algılayabilmek, neye ihtiyaç duyduklarını hissedebilmek, güçlü ve zayıf yanları duyguları değerlendirerek anlayabilmek, stresle başa çıkabilmek için ise duygusal zekâ yani EQ gerekli bir yetkinliktir” dedi.

BAŞKALARINA KARŞI DUYARLIDIR

Coşkun, “Duygusal zekânın en önemli özelliği empatidir. Empatik kişi, başkalarının hislerinin bilincindedir ve onlara karşı duyarlıdır. Söz konusu hislere yol açan veya onları tetikleyen durumları kavrar. Empatik kişinin iletişim tarzı, diğer insanların kendilerini kabullenilmiş ve anlaşılmış hissetmesini sağlar. Bilişsel zekâ ve duygusal zekâ birbirinin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır” sözlerini kaydetti.

DEĞİŞİME İSTEK DUYAR

Coşkun konuşmasının devamında şunları söyledi: “Yüksek EQ’lu kişiler, kendi beden dilini kontrol edebilmek, başkalarının beden diline duyarlı olmak, empati becerisi, uzlaşmaya dayalı ilişki kurmak, insanlarla olumlu ilişkiler içinde olmak, başkalarını hesaba katmak, yüksek duygusal enerji, iyimserlik ve kararlılık, değişime istek duymak, olumsuz duygularla ve stresle başa çıkabilmek ve iç motivasyonunu sağlayabilmek gibi özelliklere sahiptir. Bu nedenle IQ’nun iş başarısındaki etkisi yüzde 6 iken, EQ’nun iş başarısında etkisi yüzde 27’dir.”
Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır. 
© Copyright 2014


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI