Bugun...
Advert Advert


ŞEFİKA KOCA ‘’5 ARALIK TARİHİ TÜRK KADINI İÇİN DÖNÜM NOKTASIDIR’’
Çorlu Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 84. yıldönümü nedeniyle bir araya geldi.

ŞEFİKA KOCA ‘’5 ARALIK TARİHİ TÜRK KADINI İÇİN DÖNÜM NOKTASIDIR’’
+ -
Reklam

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 84. yıldönümü nedeniyle Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı. Kadın Meclisi üyeleri, dernek,  STK ve siyasi partilerin kadın kolları başkanları ve üyeleri ile Çorlu’da çalışan kadın gazetecilerin katıldığı etkinlikte konuşan Kadın Meclisi Başkanı Şefika Koca, 5 Aralık tarihinin Türk kadını için dönüm noktası olduğunu ifade ederek, “Bugün yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu genç Türkiye Cumhuriyeti’nde 5 Aralık 1934’te Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verildiği günün 84. yılını kutluyoruz. 5 Aralık 1934 tarihinde çağdaş, demokratik ve laik bir Türk toplumu hedefleyen, kadına değer veren yüce önder Atatürk ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanımıştır. Bugün bu hak Türk kadınının elindedir. Bu anlamlı günde bir kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda saygıyla eğiliyor, minnetlerimizi sunuyoruz” dedi.

Koca’nın konuşmasının ardından kürsüye gelen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflediğin belirterek, “Atatürk Türk kadınlarının iktisadi ve siyasal yaşama katılımlarının sağlanabilmesi için büyük mücadeleler vermiştir. Kadınlara, 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında çıkarılan Köy Kanunuyla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 1934'te ise Anayasada yapılan bir değişiklikle milletvekili seçme ve seçilme haklarının tanınmasıyla Ulu Önderin mücadeleleriyle Türk kadını layık olduğu değere kavuşmuştur. Kadınlara tanınan bu hakların o yıllarda birçok Avrupa devletlerinde bile olmayışı, Ulu Önder Atatürk’ün kadın haklarına verdiği değer ve önemi en güzel şekilde ortaya koymaktadır. Bugün girebilmek için mücadele verilen Avrupa Birliği ülkelerinden Fransa ve İtalya’da 1945 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır’’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Sarıkurt, Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.HABER VİDEOSU

Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır. 
© Copyright 2014


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI