Bugun...
Advert Advert


OPTİMED ORGAN NAKLİ İÇİN ZAMANLA YARIŞTI
Özel Optimed Hastanesi, ‘’Organ bağışı ile siz de hayat kurtarabilirsiniz’’ diyor ve bu konuda her zaman bilgilendirmeye devam edeceğini dile getiriyor.

OPTİMED ORGAN NAKLİ İÇİN ZAMANLA YARIŞTI
+ -
Reklam

Geçirdiği beyin kanaması nedeni ile Optimed Hastanesi’ne getirilen 49 yaşındaki kadın hastaya yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı ve beyin ölümü tanısı konuldu. 49 yaşındaki kadın hastanın beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından Özel Optimed Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanları Uz. Dr. Zeynep Aras ve Uz. Dr. Özgü Özkan, Hastane Başhekimi Op. Dr. Recep Çalışkan ve Başhemşire Sevda Sümbül’ün aileye organ bağışı konusunda bilgilendirme yapıp, merhumun yakınlarına organları ile kurtarılabilecek hayatlar olduğu anlatıldı. Bunun üzerine aile merhumun organlarının bağışlanması için izin verdi.

Beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından ailenin de izni alınarak organları ihtiyaç sahibi hastalara nakledilmek üzere hazırlıklar başladı. İlk olarak hastane yetkileri ailenin izninin hemen ardından İstanbul Bölge Organ Koordinasyon Merkezi ile irtibata geçti. Merkezin istediği test ve tahlil sonuçlarını gönderdi. Süreç sonunda da hastanın iki böbreği ve kalbinin nakil için uygun olduğu belirlendi.

İstanbul’dan gelen Bölge Organ Koordinasyon Merkezi ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlar ile merhumun organları başarılı bir şekilde alınarak, merhumun böbrekleri İstanbul İstinye Üniversitesi Hastanesi’ne kalbi ise Şişli Florance Nightingale Hastanesi’ne nakledildi.

Hastane Başhekimi Op. Dr. Recep Çalışkan; “Bu genç hastamızı kaybettiğimiz için üzgünüz. Ailesine ve yakınlarına bir kez daha baş sağlığı diliyoruz. Ancak unutmamalı ki şu an bu bağış ile 3 kişi hayata tutundu. Hastane olarak hızlıca organları bekleyen hastalarımıza ulaşmasında zamanla yarıştık. Organ bağışı konusunda hastalara ve hasta yakınlarına gerektiğinde sözlü, gerektiğinde bilgilendirme broşürleri ile bilgi veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” diyerek sözlerine şöyle devam etti ‘’Organ nakli için hastaya önce beyin ölümü tanısının konulduğunu, ardından hastanın ailesinden izin alındığını ve bu süreçlerde bazı ailelerin organ nakline sıcak baktığını, bazı ailelerin ise acılarını daha da çoğaltacak endişesi ile bağışa yanaşmadıklarını” söyledi.

 

 
Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır. 
© Copyright 2014


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI