Bugun...
Advert Advert


MÜSİAD ŞUBAT AYI SAMEKS VERİLERİ AÇIKLANDI
2019 yılı Şubat ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 2,2 puan artarak 44,7 değerine yükseldi.

MÜSİAD ŞUBAT AYI SAMEKS VERİLERİ AÇIKLANDI
+ -

2019 yılı Şubat ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 2,2 puan artarak 44,7 değerine yükseldi.

Endekste gözlenen 2,2 puanlık artışta sanayi endeksinin önceki aya göre 2,9 puan artarak 45,1 puana yükselmesi etkili olurken, hizmet endeksi de 2,1 puan artarak 45,0 seviyesine yükseldi ve bileşik endekste gözlenen toparlanmayı hızlandırdı. Yeni siparişlerde gözlenen artışa paralel olarak üretimin ivme kazanması sanayi sektöründeki artışta belirleyici olurken; hizmet sektöründe kaydedilen artışta ise girdi alımlarında gözlenen canlanma etkili oldu.

Önceki döneme göre gözlenen toparlanma ve 2,2 puanlık artışa karşın; 50 referans değerinin altındaki seyrini sürdüren SAMEKS Bileşik Endeksi, reel sektörde gözlenen durgunluğun Şubat ayında da devam ettiğine işaret etti.

Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Sanayi Endeksi, 2019 yılı Şubat ayında, bir önceki aya göre 2,9 puan artarak 45,1 seviyesine yükseldi.

Sanayi sektörüne ilişkin yeni siparişler, önceki aya göre 3,8 puan artış kaydetmiş ve 43,3 seviyesine yükseldi.

Yeni siparişlerde gözlenen artışa paralel olarak girdi alımları 0,7 puan artış kaydederek 49,9 puana yükselirken, sanayi üretimi de önceki aya göre 4,3 puan artarak 42,6 seviyesinde gerçekleşti.

Önceki aya göre 2,3 puan artış kaydetmesine karşın 50 referans değerinin altındaki seyrini sürdüren tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi de, reel sektörün hammadde ve ara mamul temininde aksaklıklar olduğunun sinyalini vermektedir.

Sektöre ilişkin istihdam alt endeksi ise önceki aya göre 4,2 puan artarak 44,8 seviyesine yükselmesine karşın, sektöre ait işgücü piyasasının durgunluğuna işaret etti.

Böylece mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Sanayi Endeksi, 2018 yılının Ağustos ayında başlayan ivme kaybını 2019 yılı Şubat ayında da sürdürmüş ve 50 referans değerinin altında kaldı.

Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi

 Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Hizmet Endeksi, 2019 yılı Şubat ayında, bir önceki aya göre 2,1 puan artarak 45,0 seviyesine yükseldi.

Hizmet sektörüne yönelik girdi alımları önceki aya göre 3,1 puan artarak 50,4 seviyesinde gerçekleşmiştir. Böylece sektöre yönelik girdi alımlarındaki iki aylık düşüş bu dönemde sona erdi.

Girdi alımlarında gerçekleşen bu artışa bağlı olarak, sektöre ilişkin iş hacmi önceki aya göre 2,2 puan artış kaydederek 39,9 puana yükseldi.

Sanayi sektöründe olduğu gibi, hizmet sektöründe de tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi 50 referans değerinin altındaki seyrine devam etmiş, buna karşın önceki aya göre 1,2 puanlık nispi bir toparlanma gözlendi.

Bu gelişmelere bağlı olarak, hizmet sektörüne ilişkin istihdam alt endeksi önceki aya göre 1,8 puan artış kaydetmiş ve 43,5 seviyesinde gerçekleşti.

Böylece mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Hizmet Endeksi, 45,0 puanlık seviyesiyle durgun görünümünü 2019 yılının Şubat ayında da sürdü.

Sameks verilerini değerlendiren  MÜSİAD Tekirdağ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Candan, ‘’Önceki aya göre nispi bir toparlanma arz etmiş olmasına karşın, reel sektöre yönelik durgunluğun 2019 yılı Şubat ayında sürdüğü görülmektedir. TCMB tarafından açıklanan imalat sanayi kapasite kullanım oranının önceki aya göre 0,2 puan azalarak yüzde 74 seviyesine gerilemesi ve TÜİK tarafından açıklanan sektörel güven endekslerinde gözlenen düşüşler, SAMEKS Bileşik Endeksini destekler niteliktedir. Türkiye ekonomisindeki dengelenme sürecine bağlı olarak SAMEKS’teki durgunluğun önümüzdeki dönemde de sürmesi beklenirken; yılın 2’nci çeyreğinden itibaren ekonomik aktivitede gözlenmesi beklenen tedrici toparlanmayla birlikte, SAMEKS’in de 50 referans değerinin üzerine çıkması beklenmektedir. Nitekim TCMB Reel Kesim Güven Endeksi ve TÜİK Ekonomik Güven Endeksi verileri de Türkiye ekonomisinin gelecek projeksiyonu için olumlu görünüm arz etmektedir’’ dedi.

 
Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır. 
© Copyright 2014


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI