Bugun...
Advert Advert


LEYLEKLER İÇİN PLATFORM YERLEŞTİRİLDİ
Leylek ölümlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

LEYLEKLER İÇİN PLATFORM YERLEŞTİRİLDİ
+ -
Advert

Tekirdağ'da, leylek yuvalarının bulunduğu tespit edilen elektrik direklerine, 70 leylek platformu yerleştirildi. Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ) İşletme Bakım Takım lideri Gürkan Gür, projeyle leylek ölümlerinin önüne geçilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Tekirdağ'da, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nce leyleklerin, yuvalarının bulunduğu elektrik direklerinde telef olmalarıyla ilgili şikayetler üzerine ilgili kurumlarla irtibata geçilerek, planlama yapıldı. Çalışmanın ardından Süleymanpaşa, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Ergene, Marmara Ereğlisi ve Saray ilçeleri ile mahallelerinde leylek yuvası bulunan elektrik direklerine, TREDAŞ ekiplerince 70 leylek platformu yerleştirildi. TREDAŞ İşletme Bakım Takım lideri Gürkan Gür, "Leylekler bilindiği üzere yazın habercisi, bölgemizde göç yolları üzerinde bulunduğu için yoğun bir leylek popülasyonu bulunuyor. TREDAŞ ve Orman İşletme Müdürlüğü ortak çalışması ile birlikte yapılan projede leylek yuvalarının rehabilitesi projesi gerçekleştirildi. Bu kapsamda 70 platform montajı yapıldı. Bunu ilerleyen yıllarda 100 olarak artırmayı düşünüyoruz. Bu yapılan projenin amacı leylek popülasyonunu korumaya yönelik yapılan bir iştir. İletkenlere mesafesini artırmaya yönelik yapıldı yuvalar. İletkenlerden ne kadar yukarıda olursa leyleğin elektriğe çarpılma olasılığı düşüyor. Burada da leyleklerin korunması amaçlanıyor. Kuş ölümlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor" diye konuştu.

TREDAŞ Muratlı İşletme şefi Olcay Kırbıyık ise öncelikle leyleklerin yuvalarını tespit edip, gerekli projeyi hazırladıklarını anlatarak, "Buradaki amaç leyleklerin göç zamanı bizim şebekemizdeki çarpılmaları ve yangınları önlemek amacıyla canlıların zarar görmemesidir. Bu şekilde de abonelerimizin kesintilerden en az şekilde etkilenmesi istenmektedir. Bunu başardığımızı düşünüyoruz. Bugün itibarıyla TREDAŞ olarak Trakya'da 70 leylek yuvası gerçekleştirildi. Amacımız bunu 100'e tamamlamaktır. Yuvaların montajı öncesinde planlı kesinti alınarak, kısa sürede 1 saatlik kesinti ile leylek yuvalarının montajını tamamlamaktayız. Görüldüğü üzere şebekemizden leylekle yuvalarını yaklaşık 2 metre kadar daha uzaklaştırdığımız için bu şekilde leylek ölümleri gerçekleşmemiş olacak. Sadece leylekler adına konuşmamız doğru olmayabilir bilindiği üzere leylek yuvalarında çeşitli kuşlar mevcut, bu şekilde bütün canlıların korunması hedeflenmektedir" dedi.
Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır. 
© Copyright 2014


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI