Bugun...
Advert Advert


İSAK PİNHAS HAYATINI KAYBETTİ
Çorlu doğumlu Musevi İşadamı İsak Pinhas, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İSAK PİNHAS HAYATINI KAYBETTİ
+ -

Filiz DÖNMEZ-1930 yılında Çorlu’da doğan ve 2010 yılında Çorlu’ya okul kazandıran Musevi İşadamı İsak Pinhas, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle dün İsrail’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

MÜCADELEYLE GEÇEN ÇOCUKLUK DÖNEMİ

5 yaşındayken babasını kaybeden ve kardeşleri de evlatlık verilen İsak Pinhas, annesi Filistin’e göç ettikten sonra büyükannesi ve dedesiyle yaşamaya başlar. Bu olaydan sonra İsak, dedesinin kereste dükkanında çalışır. 1939 yılında Erzincan’da meydana gelen depremden sonra depremzedeler için bağış toplama kampanyasına hiç parası olmadığı için İsak Pinhas, arkadaşından 10 kuruş borç alarak bağışta bulunur. Ancak İsak, borcunu şartlardan dolayı arkadaşına geri ödeyemez.

İSRAİL’E GÖÇ ETTİ

Daha sonraki yıllarda İstanbul’a giden İsak Pinhas, burada eşi Furtini ile evlenerek 20’li yaşların başında İsrail’e göç eder. İsrail’de eşiyle birlikte mandra kurup peynir üretmeye başlarlar. Kısa zamanda büyük işler başaran İsak Pinhas, İsrail’in zengin iş adamları arasında yerini alır.

YILLAR SONRA AHDE VEFA ÖRNEĞİ

Yıllar önce arkadaşından aldığı 10 kuruşu unutmayan ünlü işadamı İsak Pinhas, ahde vefa borcunu ödemek için Çorlu’da bir okul yaptırmaya karar verir. Bu kararı almasında kısa süren öğrenciliği sırasında  öğretmeni Kevser Hanım’dan gelen mektubun etkisi büyüktür. Konsoloslukla yapılan görüşmelerin ardından 2010 yılında eşinin ve kendisinin adıyla Çorlu’da 32 derslik Furtini ve İsak Pinhas Ortaokulu’nu yaptırır. Yaptırdığı bu okulla, yıllar önce arkadaşından aldığı 10 kuruşu da böylelikle ödemiş olur.

Çorlu dışında da kurduğu vakıflar aracılığıyla birçok öğrenciye burs sağlayan ünlü işadamı İsak Pinhas’ın ölüm haberi, tüm sevenlerini derinden üzdü.

 
Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır. 
© Copyright 2014


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI