ORTOPEDİDE KÖK HÜCRE KULLANIMI
Özel Çorlu Vatan Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Levent Tan, kök hücre hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

ORTOPEDİDE KÖK HÜCRE KULLANIMI


Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda metalik ya da yapay ürünlerle tedavi yöntemlerinin yerini alabilecek biyolojik tedavi yöntemleri ve araştırmaları hız kazanmaya başlamıştır. Bu nedenle kök hücre(stem cell) Ortopedi alanında da özellikle kırık iyileşmesi, kas ve tendon yaralanmaları, kıkırdak hasarları, menisküs ve bağ tamirlerinde kullanım alanı bulmuştur.

 Rejeneratif tıp da denilen bu prosedürde vücudumuzda var olan ve çeşitli hücrelere dönüşebilen iyileştirme kapasiteleri yüksek hücrelerin(kök hücre) ayrıştırılması ve ilgili bölgeye uygulanması yöntemi klinik tedavilerde yer tutmaya başlamıştır. Yakın ve orta dönem sonuçlarında yüz güldürücü ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Elbette mucize bir tedavi olarak bildirilmesi ve uygulanan tüm bölgelerde başarılı olduğunu iddia etmek uygun olmaz ancak bu yöntem zaten iyileşmesi sorunlu, zor iyileşen ve problemli durumlarda başvurduğumuz bir yöntemdir.

Kök hücre olarak; embriyolojik kök hücre ve yetişkin kök hücreler vardır. Embriyolojik kök hücre uygulaması henüz kontrol altına alınamadığı ve kanser oluşumlarına neden olduğundan klinik uygulaması yapılmamaktadır. Yetişkin kök hücreler ise  vücutta; kemik iliğinde, yağlı dokuda ve kasta  bulunur. Ortopedide kullanılan mezenkimel kök hücre yani kıkırdak, kemik ve kasa dönüşebilen hücreler, kemik iliğinden veya yağlı dokudan konsantre olarak elde edilir ve uygulanır.

En sık kullandığımız yöntem karın çevresi yağlı dokudan toplanan kök hücrelerdir. Hasta ameliyathaneye  alınır, karın çevresindeki yağ dokusu özel ilaç ve aletlerle uygun miktarda toplanır. Toplanan yağdan mezenkimal ök hücre konsantresi elde edilmesi için bir takım santrifüj ve enzimatik reaksiyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bu işlemler yaklaşık 1 saat sürer ve elimizde kalan kök hücre konsantresi  hasarlı bölgeye yerleştirilir.

Kıkırdak dokusunun kendini yenileme özelliği yoktur. Hasar oluştuğunda iyileşme çok yavaş olur ve orijinal kıkırdak dokusu  ile iyileşme olmaz. Yerine gelen kıkırdak doku ise esas dokunun bazı özelliklerini taşımaz. Mekanik ve biyolojik yöntemler arasında hasarlı kıkırdak dokunun tamirinde orijinal kıkırdak oluşturabilen en başarılı yöntem kök hücre tedavisi olarak gözükmektedir. Bu nedenle Ortopedide kök hücre uygulamaları özellikle kıkırdak defektlerinin ve yaralanmalarının tedavisinde ayrıca iyileşmeyen kırık, kas, tendon yaralanmalarının tedavisinde  kullanım alanı bulmaktadır.


Tarih: 17.05.2019 13:43