Bugun...
Advert Advert


EBEVEYN TUTUMLARI
Özel Çorlu Reyap Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aslı Hilal Çiftçi, anne ve babaların çocuklarıyla ilişkilerinde sergilediği tutum, davranış ve yöntemler hakkında bilgiler verdi.

EBEVEYN TUTUMLARI
+ -
Reklam

Anne,babanın çocuklarıyla ilişkilerinde kullandığı tutum, davaranış, yöntem olarak açıklanabilir. Aile çocuğun ilk sosyal deneyimlerini edindiği yerdir. Benimsenen tutum çocuğun gelişimi açısından son derece önemlidir. Birey olma yolundaki çocuk ebeveynlerini rol model alır. Yaptığı gözlemlerle öğrenmelerini gerçekleştirir ve sonrasında bunları kendi yaşantısında uygular.

Çocuklarla anne babanın kurduğu ilişkide belirleyici faktör ebeveyn tutum ve davranışlarıdır. Onların çocuğa yaklaşımı;olaylar karşısında sergiledikleri tutum;çocuklarına karşı sergiledikleri davranış;ebeveynler ve çocuk arasındaki ilişkinin yönünü ve şeklini belirler.

Ailenin benimsediği tutum birtakım faktörlerden etkilenebilir; ebeveynlerin kişilik özellikleri,eğitim,kültür,yetiştirilme şekilleri,sosyoekonomik koşullar,çevre...

Çocuğa karşı sürekli hayır kelimesini kullanan ebeveynler çocuğun kişilik gelişimini,özgürlük ve bağımsızlık duygusunu dikkate almazlar. Çocuğun yaptıklarından çok yapmadıklarına,başarısızlıklarına; olumlu yönlerinden çok olumsuz yönlerine vurgu yaparlar.Çocuğun kendi fikirlerini söylemesine olanak tanımazlar. Konulan kurallara sorgusuz itaat etmesini beklerler.

Bu yaklaşımla yetişen çocuklar; çevreye bağımlı,dış kontrol odaklı,özgüveni düşük birey olurlar. Sürekli eleştirildikleri için suçluluk duygusuna sahiplerdir ve yapılan eleştiriler sebebiyle aşağılık duygusu geliştirebilirler. Kararsızlık,tutarsızlık yaşarlar. Kendi fikirlerini dile getirmezler. Kendilerini gruba kabul ettirmekte zorlanır ve sonucunda sosyalleşemezler.

Hoşgörülü, güven verici ve destekleyici yaklaşım benimsemek bireyin gelişiminde oldukça önemlidir. Çocuğun özelliklerini gerçekçi şekilde değerlendirip,ilgi ve yeteneklerini bilen ebeveynler, bu yeteneklerin gelişmesi için uygun koşulları sağlayıp çocuğu destekelerler. Çocukların her durumda düşüncelerini belirtmeleri ve paylaşmalarını destekleyecek alan oluştururlar. Olumsuz davranışları yerine olumlu davranışları ön plana çıkarır ve çocuklara birer birey olarak saygı gösterirler. Ebeveynler arasındaki fikir ayrılıklarının çocuğa yansıması çocukta  kafa karışıklığına sebep olduğunu bildiklerinden davranışları birbirleriyle tutarlıdır.

Anne babasıyla sağlıklı bir ilişkiye ve iletişime sahip çocukların özgüveni yüksek,kendini ifade edebilen,özgürce kararlar alabilen,sosyal bilinci yüksek bireyler olarak yetiştikleri görülmektedir. Toplumsal kurallara uyarlar ve grup çalışmalarında başarılıdırlar. Özgürce düşünüp yaratıcı sonuçlar elde edebilirler. Yeni girdikleri bir ortamda kabul görürler ve kolaylıkla sosyalleşirler.
Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır. 
© Copyright 2014


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI