Bugun...
Advert Advert


ÇORLU LİONS KULÜBÜ 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMINI KUTLADI
Uluslararası Lions Dernekleri 118E Yönetim Çevresi Federasyonu bünyesinde yer alan Çorlu Lions Kulübü, 24 Temmuz sansürün basından kaldırılışının 111. yıldönümü nedeniyle basın mensuplarıyla düzenlediği organizasyonla bir araya geldi. Programda Tekirdağ ve genelinde görev yapmış, hayatını kaybeden basın mensupları da anıldı.

ÇORLU LİONS KULÜBÜ 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMINI KUTLADI
+ -

Filiz DÖNMEZ- Çorlu Lions Kulübü’nün ev sahipliğinde Özcanlar Köfte’de düzenlenen organizasyona Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu Lions Kulüp Başkanı Hakan Bahçeci, Lions 1. Bölge Başkanı Nurcan Ergin, Lions Genel Yönetmen Prof. Dr. Şevki Sözen, Genel Yönetmen 1. Yardımcısı Sibel Güllü, kulüp başkanları ve üyeleri, basın camiasının tanınmış isimlerinden Yalçın Bayer’in yanı sıra İstanbul, Tekirdağ ve Çorlu’da görev yapan basın mensupları katıldı.

BAŞKAN SARIKURT ‘’ TÜRK BASINI, SANSÜRÜN HER TÜRLÜSÜNE BUNDAN ÖNCE DE BUNDAN SONRA DA KARŞIDIR’’

Programın ilk konuşmasını Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt yaptı. Basının demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu söyleyen Başkan Sarıkurt, ‘’Basın mensuplarımız doğru, tarafsız ve hızlı bir şekilde toplumu bilgilendirirken yanlışlıkları araştırarak sorguluyor ve kamuoyu yararını ilgilendiren olayları, konuları gündeme getiriyor. Haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkin aracı olan basın, demokrasimize de önemli katkılar sağlıyor. 24 Temmuz 1908 yılı gazetelerin dönemin iktidarının doğrudan sansür uygulamasının basına karşı çıktıkları anlamlı bir tarih. Ne var ki o tarihten bugüne dek basın tam anlamıyla özgür olamamış, sansür her dönemde biçim değiştirerek hayatımızda yer almaya devam etmektedir. Türk basını, sansürün her türlüsüne bundan önce de bundan sonra da karşıdır. Kamu adına yılın 365 günü 7/24 saat yılmadan çalışan basın mensuplarımız da en iyi şartlarda çalışmayı hak ediyor. Bu vesileyle geçtiğimiz yıllarda da hayatını kaybeden basın emekçilerimizi anmadan da geçmek istemiyorum. Erdal Özcan ve Egemen Töreli’yi rahmetle anıyorum. Tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Bayramı kutlu olsun’’ dedi.

PROF. DR. ŞEVKİ SÖZEN ‘’YAPILAN HİZMETİN ÇOK AĞIR BİR HİZMET OLDUĞUNU, ÇOK RİSKLER İÇERDİĞİNİ BİLİYORUM’’

Düzenlenen programda Lions Genel Yönetmeni Prof. Dr. Şevki Sözen, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’a bu anlamlı günün anısına kulübün rozetini taktı. Kısa bir konuşma yapan Sözen, ‘’Başkanımız Ahmet Sarıkurt’a rozetimizi takdim etmek istiyorum. Rozetimizin üstünde Anka kuşu yer almakta. Ben, bunu basın emekçisinin küllerinden yeniden doğması gibi algılıyorum. Çünkü bugünün benim için çok farklı bir anlamı var. Ben bir hekimim. Aynı zamanda basınla çok yakın çalışma şansı elde ettim. Bu nedenle yapılan hizmetin çok ağır bir hizmet olduğunu, çok riskler içerdiğini biliyorum. Bu nedenle tüm basın çalışanının daha özgür ortamlarda var olması dileğiyle 24 Temmuz Basın Bayramı kutlu olsun’’ ifadelerine yer verdi.

ÇORLU LİONS KULÜP BAŞKANI HAKAN BAHÇECİ ‘’CEZAEVİNDE OLAN GAZETECİLERİN, YAZARLARIN VE OKURLARININ BİR AN ÖNCE ÖZGÜRLÜKLERİNE KAVUŞMASI EN BÜYÜK DİLEKLERİMİZDEN BİR TANESİDİR’’

Çorlu Lions Kulüp Başkanı Hakan Bahçeci, basın özgürlüğünün demokrasinin temel taşlarından biri olduğunu dile getirdi. Ayrıca Başkan Bahçeci konuşmasında ‘’Türk basınında sansürün kaldırılmasını Basın Bayramı olarak kutluyoruz. Bugün burada sansürün basından kaldırılmasının 111. yıldönümünü kutluyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), 1908’de II. Meşrutiyet’in yürürlüğe girmesiyle birlikte sansür memuruna gösterilmeden yayınlandığı gün olan 24 Temmuz’u Basın Bayramı olarak kutlanmasına karar verildi. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünde en etkili olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Bu nedenle cezaevinde olan gazetecilerin, yazarların ve okurlarının bir an önce özgürlüklerine kavuşması en büyük dileklerimizden bir tanesidir. Ayrıca yerel basın çalışanları da özveriyle görevlerini yerine getirmektedir. Atatürk’ün basınla ilgili bir sözüyle konuşmama son vermek istiyorum. ‘Basın milletin müşterek sesidir.’ ‘’ diye söyledi.

HAYATINI KAYBETMİŞ BASIN MENSUPLARI UNUTULMADI

Programda uzun yıllar basın camiasında emeği geçen ve hayatını kaybetmiş basın mensupları da anıldı. Tekirdağ’ın duayen gazetecilerinden rahmetli Erdal Özcan ile geçen sene elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden, basın camiasının renkli ismi Egemen Töreli de düzenlenen organizasyonda unutulmadı.

PLAKET VE TEŞEKKÜR BELGESİ TAKDİM EDİLDİ

Organizasyona katılan basın mensuplarına plaket ve teşekkür belgesi takdim edildikten sonra konuşmaların ardından program sona erdi.

 
Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır. 
© Copyright 2014


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI