Bugun...
Advert Advert


BULGAR ZULMÜ UNUTULMADI
30 yıl önce Bulgaristan’da, Türklere yapılan asimile, isim değiştirmeler, baskı gibi kısıtlamalar, anavatan Türkiye’ye göç için zorlama hatta utanç trenleri ile sınır dışı edilmeler Tekirdağ Çorlu’da fotoğraf sergileri ve sempozyumlar ile mübadele dönemi hüzünle anıldı.

BULGAR ZULMÜ UNUTULMADI
+ -

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Çorlu Belediyesi iş birliği ile 1989 göçünün 30’uncu yıldönümü düzenlenen uluslar arası sempozyum “Göçün Orta Yeri Hüzün” adlı fotoğraf sergisi ile adeta dram, çile dolu günleri yeniden hafızalara taşındı.

Uluslararası düzenlenen sempozyuma Bulgaristan, Fransa, İngiltere, Japonya, İskoçya ve ülkemizden önemli 30 akademisyen katılırken Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ile Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof Dr Mümin Şahin etkinlikte hazır bulundular.

Sempozyuma katılan akademisyenler mübadele döneminde Bulgaristan’da zulme uğrayan Türker’in Bulgarlaştırılma sürecini, trajik göçü geçmişten günümüze gelen tüm detayları ile özel sunumlar ile anlattılar. Fotoğraf sanatçısı ve o günleri birebir yaşayan Gazeteci Behiç Günalan’ın objektifinden Göçün Orta Yeri Hüzün adlı sergisi ise yerli ve yabancı misafirlerin dikkatini çekerken kendilerinden bir parça bulduğunu belirten katılımcılar adeta hüzüne boğuldu.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt yaptığı açıklamada, “Şehrimizin önemli kısmını oluşturan göçmen vatandaşlarımızın 1989 döneminde Bulgaristan’da göç sırasında yaşadıklarını akademik ortamda sempozyumlar ile tartışılması ve fotoğraf sergisini açarak o günleri unutmadığımızı gösterdik. 6 farklı ülkeden 30 akademisyen ile birlikte olarak Çorlu’da tarihe not düştük” dedi.

Fotoğraf sergisini gezen Ümmü Gülsüm Öztürk ise yaptığı açıklamada 30 yıl öncesini adeta yeniden yaşadığını belirterek, “Bulgaristan’da isimlerimiz değiştirildi. Ümmü Gülsüm ismim Yulya oldu. Dinlediğimiz Türkçe müzikleri yasaklayıp radyo ve araç teyiplerimize varana kadar kırdılar. Acı dolu yıllardı” diye konuştu.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin ise 89 Göçünün 30’uncu yılı ile alakalı bir dizi etkinlik düzenledik. Geçmişte yaşanan trajik olayları bir daha yaşanmamasını dilerim. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Fotoğraf sanatçısı Behiç Günalan ise 30 yıl önce Kapıkule’deki soydaşlarımızın yaşadıkları dramın, toplumsal travmanın bugünde kalan belgesel fotoğraflarını gazeteci kimliğimle o tarihte yaşanan en büyük göçü görüp belgeleme anını yakalamıştım. Habercilik telaşı ve temposu ile takip etmiştim. Tarihe ışık tutacak belgeler olan fotoğraflar artık kayıt altına alınması beni de mutlu etmiştir” şeklinde konuştu. 

 
Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır. 
© Copyright 2014


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI