Bugun...
Advert Advert


AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ
Özel Çorlu Vatan Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr.Erhan Çelenk, ‘’Varis Tedavisi ve Skleroterapi ‘’ hakkında bilgilendirmede bulundu.

AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ
+ -

Ameliyatsız Varis Tedavisi, bugün tüm dünyada uygulanan modern tedavi yöntemleri klasik cerrahi tedavilerin yerini almıştır.

Varis hastaları yaklaşık 100 yıldır cerrahi operasyon ile tedavi ediliyorlardı. Varis ameliyatı sonrasında iyileşme ve hastaneden ayrılma süresi de uzun oluyordu. Bazı vakaların günlerce hastanede, sonrasında da haftalarca evde istirahat etmesi gerekiyordu. 2000’li yılların başında varis tedavisinde adeta bir devrim yaşanmıştır. İlk kez 2002 yılında, Robert Min adlı bir girişimsel radyoloji uzmanı ve ekibi Safen toplardamarını “Endovenöz Lazer Ablasyon ” (EVLA) yöntemiyle ameliyatsız olarak tedavi etmiştir.

Bugün tüm dünyada uygulanan modern tedavi yöntemleri klasik cerrahi tedavilerin yerini almıştır. Varis hastaları yaklaşık 100 yıldır cerrahi operasyon ile tedavi ediliyorlardı. Bu tedavi yönteminde Safen veni denilen bacaktaki büyük bir toplardamar cerrahi olarak bağlanır (ligasyon) ve kasıktan diz altına kadar yolunarak çıkarılırdı (stripping). Bu aradaki tüm bağlantı damarları da koparılmaktaydı. Varis ameliyatı sonrasında iyileşme ve hastaneden ayrılma süresi de uzun oluyordu. Bazı vakaların günlerce hastanede, sonrasında da haftalarca evde istirahat etmesi gerekiyordu. Ayrıca, cerrahi operasyon, genel anestezi gerektirmesi, yaklaşık yüzde 5’e varan oranlarda toplardamarlarda pıhtı ve sinir zedelenmesine sebep olması, normal hayata dönüşün geç olması ve varislerin ameliyattan sonra hastaların yaklaşık yarısında tekrarlaması nedeniyle hem hastalar hem de doktorlar tarafından zorunlu haller dışında tercih edilmemekteydi.

Hastalar ameliyat olanlardan dinledikleri olumsuz izlenimler nedeni ile ameliyattan korkarak, ömür boyu varis çorabı giymeyi ya da tedavi edici özelliği olmayan ancak bazı hastalarda bir miktar rahatlama sağlayan ilaçları kullanmayı tercih ediyorlardı. 2000’li yılların başında varis tedavisinde adeta bir devrim yaşanmıştır. İlk kez 2002 yılında, Robert Min adlı bir girişimsel radyoloji uzmanı ve ekibi Safen toplardamarının tedavisini “Endovenöz Lazer Ablasyon” (EVLA) yöntemiyle ameliyatsız olarak tedavi etmiştir. Bu yöntem, kaçak yapan damarın ameliyatla yolunarak dışarı alınması yerine, damara anjio işlemlerinde olduğu gibi girilerek lazer enerjisi ile hasarlı damarın içeriden kapatılması esasına dayanmaktadır. Lazerle kapatılan damardan artık varislerin içine basınçlı kaçak oluşmaz; kapatılan bu damar da vücut tarafından zamanla yok edilir. Hasarlı kapaklar nedeni ile ileri derecede genişlemiş olan Safen veni ısı etkisiyle kapatıldığında dışarıdan gözle görülen varisler de küçülerek kaybolur. Kaybolmayanlarda ultrason eşliğinde skleroterapi tedavisi ( Köpük tedavisi) ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

 

 
Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır. 
© Copyright 2014


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI