Bugun...
Advert Advert


17. MÜSİAD EXPO FUARI’NDA TEKİRDAĞ RÜZGARI
17. MÜSİAD Expo Fuarı’nda projelerini tanıtmak için stant açan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği ( MÜSİAD ) Tekirdağ Şubesi, MÜSİAD üyelerinden ve ziyaretçilerden yoğun bir ilgi gördü.

17. MÜSİAD EXPO FUARI’NDA TEKİRDAĞ RÜZGARI
+ -

Standında projelerini tanıtan ve anlatan  MÜSİAD Tekirdağ Şubesi; Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, İstanbul Valisi  Ali Yerlikaya gibi  kamu kurum ve kuruluşlarında  yer alan önemli isimleri  standında ağırladı.

 MÜSİAD’ın Milli Üretim Üsleri Projesi ; ‘Tekmüskoop ve Tossikoop’ adı ile Tekirdağ Şubesi tarafından hayata geçiriliyor.

‘Tekmüskoop ve Tossikoop’ projeleri hakkında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, şu sözler ile projeleri anlattı ; ‘Türkiye’nin hedeflenen sanayi üretimine ulaşabilmesi için öncelikle yapılması gereken, mekânsal düzenlemedir. Ülkemizde ya 50-200 metrekare arası dükkânlara sahip küçük sanayi siteleri ya da arsası 3 bin metrekareden başlayıp kapalı alanları milyon metrekareye ulaşan Organize Sanayi Bölgeleri mevcuttur. Bu bağlamda MÜSİAD olarak ana hedefimiz; üretim alanları ve imkânları kısıtlı olan “küçük sanayi sitesi” üreticilerinin organize sanayi bölgelerine rahat geçiş yapabilmelerini sağlamak adına 81 ilde “Orta Ölçekli Sanayi Siteleri” kurmaktır.  Orta Ölçekli Sanayi Siteleri’nin kurulacakları il ve ilçenin ekonomik ve üretim potansiyeline göre, 200 dönüm ile 1000 dönüm arası arazilerde planlanması öngörülmektedir. İmalathaneler ise zeminde 500 metrekare, 1000 metrekare, 1500 metrekare ve 2000 metrekare olacak şekilde tasarlanmaktadır.  Orta Ölçekli Sanayi Siteleri’nin birer üretim üssü olmalarının yanı sıra, içinde barındıracağı meslek liseleri ile hem öğrencilere sürekli staj imkânı sunması hem de kalifiye personel yetişmesine olanak sağlaması hedeflenmektedir. Öğrencilerin tüm site olanaklarından faydalanması, hafta sonu ve tatil dönemlerini çalışarak ve öğrenerek değerlendirmeleri için öğrenci yurtları tesis edilecektir. Proje kapsamında, tesis içerisindeki çalışanların daha iyi imkanlara sahip olabilmesi adına, kreş, anaokulu, sağlık ocağı, kapalı yüzme havuzu, voleybol ve basketbol salonları, halı saha, yürüyüş parkurları, tiyatro ve üretim müzesi gibi alanlardan oluşan kompleks bir yapı öngörülmektedir. Ayrıca site içerisinde, üretilen ürünlerin satış yerleri ve üreticilerin günlük tüketim ihtiyaçlarını karşılayacak, sarf malzemesi, banka, kargo, restoran, eczane ve yedek parça satış noktaları da yer alacaktır. Site içerisindeki gümrüklü antrepo sayesinde üreticiler, kendi ihracatını da kolaylıkla gerçekleştirebilecek; böylelikle bu yapı içerisinde işlerini büyüten ve 2 bin metrekarelik üretim alanına sığmayan üreticiler, Organize Sanayi Bölgelerine kolaylıkla geçiş yapabilecektir. MÜSİAD olarak proje kapsamındaki asıl hedefimiz, Türkiye’ye on yılda 20 bin yeni orta büyüklükte işletme kazandırmak ve GSMH’ye yılda doğrudan 200 milyar dolar artı katkı sağlamaktır. Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda belirlediği “üretim ekonomisi” anlayışının söylemden eyleme geçirilmesi adına en rasyonel çözüm, 81 ilde kurulacak Orta Ölçekli Sanayi Sitelerinin bir an önce hayata geçirilmesidir.’
Haber ve resimlerin telif haklarından dolayı kullanımı yasaktır. Yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz veya satılamaz. Aksi halde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı maddesine göre gerekli işlemler uygulanacaktır. 
© Copyright 2014


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI